دهمین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)

دهمین شماره گزارش زیست‌بوم منتشر شد (دانلود نسخه PDF)

دهمین شماره گزارش زیست‌بوم با موضوع «سرمایه‌گذاری» تدوین شده‌است، در این شماره با نگاهی به موضوع سرمایه‌گذاری در حوزه کارآفرینی و استارت‌آپی، ضمن معرفی منابع مالی در دسترس برای کارآفرینان، به بررسی وضعیت سرمایه‌گذاری خطرپذیر در ایران پرداخته و چالش‌های سرمایه‌گذاری و تامین مالی در شرایط کنونی کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیشتر کسب‌وکارهای نوپا، پس از طی مراحل اولیه شکل‌گیری برای توسعه خود و دست‌یابی به جایگاه مناسب نیازمند تزریق منابع مالی هستند. تامین مالی مناسب یکی از مهم‌ترین عوامل در رشد کسب‌وکارهای نوپاست که شامل طیف متنوعی از بازیگران است، هریک از آن‌ها متناسب با مراحل مختلف شکل‌گیری یک کسب‌وکار نقش خاصی را ایفا می‌کنند. بسیاری از کسب‌وکارها در ابتدای راه با پس‌انداز شخصی و کمک‌گرفتن از دوستان و آشنایان سرمایه موردنیاز  خود را تامین می‌کنند. اما با بزرگ شدن استارت‌آپ  نیاز به منابع مالی گسترده‌تری دارند و برای رشد سریع‌تر لازم است با سازوکارهای خاص تامین مالی شتاب بگیرند.

سرمایه‌گذاران در این زمان وارد می‌شوند، سرمایه‌گذار فرد، سازمان یا نهادی است که روی کسب‌وکارهای مختلف سرمایه‌گذاری کرده و از آن‌ها کسب درآمد می‌کند. سرمایه‌گذاران خطرپذیر یکی از بازیگران حوزه سرمایه‌گذاری هستند که  به دو صورت فردی (فرشتگان کسب‌وکار)  و سازمانی (صندوق‌ها یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر) وجود دارند این سرمایه‌گذاران به واسطه دید بلندمدت، مشارکت در سهام و خطرپذیری، بهترین منبع برای تامین مالی در مرحله آغاز رشد کسب‌وکارهای نوپا هستند.

در سال‌های اخیر نقش سرمایه‌گذاران خطرپذیر در کسب‌وکارهای حوزه فناوری اطلاعات بیش‌از پیش مورد توجه قرار گرفته است. از این‌رو وجود یک زیرساخت قانونی مساعد برای توسعه موفقیت‌آمیز صنعت سرمایه‌گذاری خطرپذیر به‌خصوص در قالب صندوق‌ها یا شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر ضروری به‌نظر می‌رسد. با توجه به اهمیت نقش سرمایه‌گذاران خطرپذیر در زیست‌بوم استارت‌آپی کشور و شناسایی چالش‌‌های تامین مالی و سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها به عنوان مهم‌ترین چالش استارت‌آپ‌های ایرانی درگزارش پیش‌رو سعی داریم که به این سوالات پاسخ دهیم:

مدل‌های رایج سرمایه‌گذاری در ایران کدامست؟

وضعیت فعلی سرمایه‌گذاران خطرپذیر در ایران چگونه‌است؟

سرمایه‌گذاران خطر پذیر با چه چالش‌هایی روبرو هستند؟

بازیگران مختلف در چه مرحله‌ای از عمر استارت‌آپ وارد می‌شوند؟

چرا تامین مالی و سرمایه‌گذاری مهم‌ترین چالش استارت‌آپ‌های ایرانی است؟

و درس‌های کلیدی در تامین مالی کارآفرینان چیست؟

نسخه الکترونیکی گزارش زیست‌بوم از طریق لینک انتهای این مطلب قابل دریافت است. همچنین جهت ارایه پیشنهاد‌ها و نظرات، می‌توانید از نشانی ایمیل pr@ictstartups.ir استفاده کنید.