حمایت از ۶۰ مرکز نوآوری و شتاب‌دهی توسط معاونت علمی
در طی سه سال محقق شد؛

حمایت از ۶۰ مرکز نوآوری و شتاب‌دهی توسط معاونت علمی

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری گفت: از سال ۹۳ تاکنون از ۶۰ مرکز نوآوری و شتاب‌دهی در کشور توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت‌شده است.
پرویز کرمی گفت: مراکز نوآوری و کارآفرینی بخش مهم و بنیادین هدایت و شکل‌دهی توانمندی علمی نیروی انسانی تحصیل‌کرده به‌سوی ایده‌های نوآورانه، شکل‌گیری کسب‌وکارهای نوپا و درنهایت حرکت به‌سوی پی‌ریزی اقتصادی مبتنی بر دانش، نوآوری و فناوری هستند که با حمایت معاونت علمی و فناوری روند اثربخشی و فعالیت آن‌ها شتابی مضاعف گرفته است.
وی بیان کرد: حمایت معاونت علمی از مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها را گامی در جهت ترویج و گسترش نفوذ کسب‌وکارهای فناورانه و برآمده از دل دانشگاه‌ها و مراکز علمی در پیکره‌ی اقتصاد دانست و گفت: رشد کسب‌وکارهای دانش‌بنیان نوپا در سال‌های اخیر نشان داده است ظرفیت خارق‌العاده‌ی مراکز علمی و دانشگاهی کشور برای حرکت در مسیر اقتصاد دانش‌بنیان، اکنون در حال شکوفایی و تحقق اقتصادی پویا مبتنی بر توانمندی‌های انسانی است.
کرمی این مراکز را یکی از عناصر اصلی تحقق اقتصاد دانش‌بنیان ارزیابی کرد و گفت: در پازل چینی و شکل‌دهی زمینه‌های لازم برای کسب‌وکارهای فناور، محرک‌ها و مقاوم‌هایی موردنیاز است که بر اساس همین ضرورت، مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌های فناوری به‌عنوان یکی از هدایتگران و تداوم‌بخش ایده‌های نو و کسب‌وکارهای نوپا نقشی کلیدی ایفا می‌کنند.
وی گفت: مراکز نوآوری، نوآوری و کارآفرینی بخش مهم و بنیادین هدایت و شکل‌دهی توانمندی علمی نیروی انسانی تحصیل‌کرده به‌سوی ایده‌های نوآورانه، شکل‌گیری کسب‌وکارهای نوپا و درنهایت حرکت به‌سوی پی‌ریزی اقتصادی مبتنی بر دانش، نوآوری و فناوری هستند که با حمایت معاونت نوآوری و تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و فناوری روند اثربخشی و فعالیت آن‌ها شتابی مضاعف می‌گیرد.
مدیر مرکز روابط عمومی معاونت علمی و فناوری بابیان‌ این‌که بدیهی است نوآوری، جایگاهی محوری در پویایی و رشد کشورهای موفق در مسیر توسعه ایفا می‌کند اظهار کرد: بر همین مبنا ایجاد زیست‌بومی مساعد که بتواند راه رشد اقتصاد و پیشرفت کشور را بر مبنای سرمایه‎های فکری و دانشی هموار کند، حمایت از شکل‌گیری و توسعه مراکز نوآوری به‌عنوان برنامه‌ای فراگیر در عرصه ملی از سوی معاونت علمی و فناوری مدنظر قرارگرفته است.

کرمی توجه ویژه معاونت علمی و فناوری به کارکرد ویژه مراکز نوآوری و شتاب‌دهنده‌ها و مراکز کارآفرینی گفت: این مراکز در حقیقت با کارکردهای متنوع در زمینه کمک به ایجاد، رشد، توسعه و شکوفایی شرکت‌های نوپا به شمار می‌روند و معاونت علمی برای شکل دادن به حلقه‌های مفقوده‌ی عرصه علم تا کسب‌وکار، زمینه‌ی توسعه و تسهیل روند فعالیت این مراکز را فراهم آورده است.

کرمی ادامه داد: مراکز شتاب‌دهی ضمن ایجاد کردن فضایی مساعد برای باروری و رشد نوآوری و کارآفرینی که عموم نقش‌آفرینان آن نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده‌ی کشور هستند، به توسعه یافتن محصول از مرحله آزمایشگاهی به بازار نیز کمک می‌کنند.

وی، افزایش تعامل‌ها و ارتباطات اثربخش و شبکه‌سازی میان جوامع نوآوری و کارآفرینی را یکی از گام‌های دیگر برای کسب‌وکارهای نوپا برشمرد و گفت: مراکز نوآوری و شتاب‌دهی برای کمک به کسب‌وکارهای فناورانه از طریق برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌های تخصصی و رویدادهای کارآفرینی زمینه‌ تعامل میان نخبگان، مستعدین و فعالان این عرصه را فراهم می‌کنند؛ همچنین ضمن فراهم آوردن بستری به‌منظور تأمین مالی(vc) و سرمایه‌گذاری برای ایده‌های جدید خدمات مشاوره، راهبری و یادگیری‌های کارآفرینانه در ابعاد عمومی و مردمی را دنبال می‌کنند.

حمایت بیش از ۶۰ مرکز نوآوری و شتاب‌دهی
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری بابیان این‌که معاونت علمی و فناوری از سال ۱۳۹۳ روند تأسیس و پشتیبانی از مراکز نوآوری و شتاب‌دهی فناوری را در دستور کار خود قرار داده است افزود: تاکنون درمجموع از راه‌اندازی، توسعه نقش‌آفرینی بیش از ۶۰ مرکز نوآوری و شتاب‌دهی فناوری در عرصه ملی حمایت‌شده است و این روند ادامه خواهد یافت.
وی افزود: در قالب این برنامه، تاکنون از مراکز نوآوری و شتاب‌دهی مراکز دانشگاهی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پارک‌های علم و فناوری‌ و مراکز رشد، مراکز پژوهشی و فعالان بخش خصوصی در قالب اعطای کمک و تسهیلات حمایت مادی و معنوی به‌عمل‌آمده است.