بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO: Search Engine Optimization)

نسخه صوتی را گوش دهید

امروزه موتورهای جست‌وجو بهترین ابزار برای یافتن محصولات یا خدمات موردنیاز کاربران و همچنین بهترین مکان برای تبلیغات و جذب مشتری برای تولیدکنندگان و ارائه‌دهنده‌های خدمات هستند. در حقیقت موتورهای جست‌وجو یکی از مهم‌ترین راه‌های ورود کاربران به وب‌سایت شما محسوب می‌شوند.

بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (سئو) عملیاتی است که برای ارتقای رتبهٔ سایت و قرار گرفتن در نتایج برتر موتورهای جست‌وجو انجام می‌شود. زمان موردنیاز برای اثربخشی بهینه‌سازی، به موضوع فعالیت سایت و کلیدواژه‌های مرتبط بستگی دارد.

بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جست‌وجو در دو بخش انجام می‌شود:

بخش اول، بهینه‌سازی داخلی است که باید بر روی کد و ساختار وب‌سایتتان اعمال کنید؛ مانند کدهای html، کلمات کلیدی، لینک‌های داخلی و در کل ساختار وب‌سایت.

بخش دوم، عوامل خارجی که شامل ابزارها و قسمت‌هایی از وب‌سایت هستند که کنترل کم‌تری بر آن‌ها دارید؛ مانند تعداد لینک‌هایی که به وب‌سایت شما داده شده است و کیفیت لینک‌های موجود (چه نوع وب‌سایت‌هایی به شما لینک داده‌اند و رتبهٔ آن‌ها در موتورهای جست‌وجو چگونه است).

دو عاملی که بیشترین تأثیر را در فرآیند سئو دارند، «ارتباط» و «اهمیت» است. اهمیت را میزان بالای تراکم محتوا و تعداد صفحات و بخش‌های یک وب‌سایت تعریف می‌کنند؛ یعنی هر چه یک سایت، صفحه یا محتوای بیشتری داشته باشد از ارزش بالاتری برخوردار است. منظور از ارتباط، لینک‌هایی است که از سایت‌های دیگر به سایت شما ارجاع داده می‌شوند. هر چه تعداد و کیفیت این لینک‌ها بیشتر باشد، رتبه بهتری خواهید داشت.

برای انجام بهینه‌سازی موفق می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

وب‌سایتی با لینک‌های متنی و ارتباط مناسب میان مطالب ایجاد کنید. هر صفحه باید حداقل از طریق یک لینک متنی استاتیک قابل‌دسترسی باشد. وب‌سایتی مفید و غنی از اطلاعات ایجاد کنید و صفحات را طوری نگارش کنید که دقیقاً توصیفی از محتوای موجود در وب‌سایتتان باشد. برای ایجاد صفحاتی مناسب برای کاربران از لغات کلیدی استفاده کنید. عنوان سایت بیانگر مطالب و موضوعات سایت است، پس عنوانی را انتخاب کنید که به‌خوبی با مطالب شما مرتبط باشد. عنوان صفحهٔ اصلی سایت شما می‌تواند شامل نام سایت، نام برند و یا اطلاعات خیلی مهمی درزمینهٔ کسب‌وکار شما باشد. می‌توانید برای هرکدام از صفحات سایتتان عناوین خاص داشته باشید. داشتن تگ توضیحات خاص در هر صفحهٔ سایت، به امتیاز شما در نتایج جست‌وجو کمک می‌کند. همچنین متن این تگ در نتایج جست‌وجو نمایش داده می‌شود تا به انتخاب کاربر کمک کند.

ساختار آدرس‌های سایت را طوری اصلاح کنید که ورود برای کاربران آسان‌تر شود. مسیر هدایت سایت خود را آسان کنید تا کاربران از صفحه اصلی که صفحهٔ شروع هدایت کاربران به صفحات دیگر است به‌راحتی به صفحهٔ دلخواه خود بروند. تصاویر، بخش بسیار مهمی از سایت شما هستند، تمامی تصاویر سایت می‌توانند دارای نام باشند تا در نتایج موتورهای جست‌وجو بهتر دیده شوند. اگر خبری درزمینهٔ محصول خود دارید آن را به وب‌سایت‌های خبری ارسال کنید. اگر می‌خواهید بدانید افرادی که به سایت شما مراجعه می‌کنند به چه نحوی وارد شده و از چه صفحاتی بازدید کرده‌اند، از ابزارهایی مانند Google Analytics استفاده کنید. مهم‌ترین موتورهای جست‌وجو مانند گوگل، ابزارهای رایگانی را در اختیار صاحبان سایت‌ها قرار داده‌اند. به‌عنوان‌مثال گوگل ابزار Google Webmaster Tools را برای مشخص کردن مشکلات احتمالی وب‌سایت‌ها در موتور جست‌وجوی خود، ارائه کرده است تا به صاحبان آن‌ها کمک کند رتبهٔ بهتری در نتایج جست‌وجو به دست آورند.

 

هشت مرحله بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو
هشت مرحله بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو