بازاریابی محتوایی (Content Marketing)

نسخه صوتی را گوش دهید

امروزه با گسترش تکنولوژی و هجوم تبلیغات در دنیای کسب‌وکارها، استفاده از استراتژی‌های قدیمی بازاریابی، هزینهٔ تبلیغات را در مقایسه با نتایج آن افزایش داده است. یکی از بهترین راهکارهای بازاریابی در این شرایط، بازاریابی بر اساس محتوا و تلاش برای برقراری ارتباط با مشتریان و مخاطبان بدون فروختن محصول یا خدمت است. ارتباطی که ممکن است در مراحل بعدی به فروش هم منجر شود. این روش کم‌هزینه و مؤثر بازاریابی، با تولید محتوای ارزشمند و جذاب، ارائه اطلاعات رایگان و تشویق مشتریان به تعامل با برند، آن‌ها را به مرحلهٔ تصمیم برای خرید نزدیک‌تر می‌کند.

تأکید بازاریابی محتوایی بر تغییر نگرش به کارکرد رسانه‌ها و ابزارهای ارتباطی است. مشتری امروز ترجیح می‌دهد فهرستی کامل و تخصصی از دلایل تصمیم‌گیری خود برای خرید از یک برند داشته باشد و اینجا است که بازاریابی محتوایی با ایجاد محتوایی ارزشمند از برند و ویژگی‌های محصول، به مشتریان بالقوه کمک می‌کند تا با استفاده از محتوا قانع شوند که این بهترین گزینهٔ موجود است. برای شروع یک بازاریابی محتوایی موفق ابتدا باید مخاطب و بازار هدف خود را به‌خوبی بشناسید و با نیازسنجی مشخص کنید که مشتری شما برای رفع ابهامات خود به چه نوع محتوایی نیاز دارد. سپس با استفاده از فنون نگارش و اصول بازاریابی، محتوا را تولید کنید و از طریق وب‌سایت، شبکه‌های اجتماعی و سایر راه‌های ارتباطی آن را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید.

همیشه محتوایی را که در گذشته تولید کرده‌اید، بازبینی کنید و با استفاده از تحلیلگرهایی مانند Google Analytics صفحاتی که بیشترین ترافیک را داشته‌اند بررسی کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بدانید محتوای موردنظر کاربران شما چه نوع محتوایی بوده است. به کمک این ابزارها می‌توانید روند مناسب برای هر چه بهتر شدن محتوای خود را نسبت به گذشته تشخیص دهید. همچنین با کمک آمارها و بازخوردهایی که از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کنید عکس‌العمل کاربران خود را در برابر محتوای تولیدشده، تحلیل کنید. مثلاً تعداد لایک‌ها (Like) و اشتراک‌گذاری‌ها (Share) ازجمله مواردی است که محبوبیت محتوای شما را نشان می‌دهد.

مطالعات نشان داده که سریع‌ترین راه انتقال محتوا، استفاده از تصاویر و اطلاعات اینفوگرافی است البته می‌توانید از فایل‌های صوتی و کلیپ‌های تصویری هم برای ارتباط جذاب‌تر با مخاطب استفاده کنید. هنگام تهیه، بازتولید یا بازنشر محتوا، به یاد داشته باشید که اطلاعات موردنیاز مشتریان را ارائه دهید و آن‌چه را که ممکن است آن‌ها را به مشتری تبدیل نکند یا از خرید منصرف کند، حذف کنید.

سه مرحله‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی
سه مرحله‌ی استراتژی بازاریابی محتوایی
پنج‌گام در مسیر بازاریابی محتوایی
پنج‌گام در مسیر بازاریابی محتوایی
چگونه در بازاریابی محتوایی متخصص شوید
چگونه در بازاریابی محتوایی متخصص شوید