بازاریابی خلاق (Creative Marketing)

نسخه صوتی را گوش دهید

در دنیای کسب‌وکار امروز، ظهور فناوری‌های جدید، ارتباطات آنلاین و افزایش بی‌وقفهٔ برندهای مختلف و محصولات جدید، بازار رقابت را برای جلب نظر مصرف‌کنندگان و قانع کردن مشتریان برای انتخاب محصولات یا خدمات یک برند، سخت کرده است. رفتار و سبک زندگی مشتریان مدام در حال تغییر است و این باعث تغییر سلیقهٔ خرید آن‌ها خواهد شد. به همین دلیل روش‌های ثابت و همیشگی بازاریابی یک کسب‌وکار برای جلب نظر مشتریان سابق و کسب مشتریان جدید کافی نیستند. راه برتری یافتن در این بازار رقابتی، خلاقیت و نوآوری در ارائهٔ محصولات یا خدمات و معرفی آن‌ها به مشتریان است. با استفاده از روش‌های بازاریابی خلاق می‌توان ایده‌های جدیدی را برای استفاده از فرصت‌های پیش‌آمده در بازار و ارائهٔ محصول جدید به کار گرفت و به‌جای تشویق مشتریان به خرید چندباره از یک برند، محصولات جدید و نوآورانه را به آن‌ها پیشنهاد کرد. علاوه بر این، کسب‌وکارهای نوپا و جدید که نسبت به کسب‌وکارهای باسابقه و بزرگ، توانایی مالی کم‌تری برای صرف هزینه‌های بازاریابی دارند، می‌توانند با به‌کارگیری بازاریابی خلاق رقابت مؤثری را در میان رقبا داشته باشند.

یک روش خلاقانهٔ بازاریابی می‌تواند دلایل جدیدی برای خرید یک محصول در ذهن مصرف‌کنندگان ایجاد کند، برای یک برند ارزش جدیدی بیافریند و احساس جدیدی نسبت به محصولات برای مشتریان ایجاد کند.

فناوری و ابزارهای جدید را در بازاریابی خود به کار بگیرید تا از رقابت عقب نمانید. برای مثال استفاده از ابزارهای دیجیتال و روش‌های بازاریابی اینترنتی روش‌هایی مناسب و ارزان برای معرفی کسب‌وکار شما به مخاطبان هدفتان است.

رفتار خرید مشتریان، نحوهٔ تصمیم‌گیری آن‌ها برای خرید، نیازهای مشتریان و انتظاراتی که آن‌ها از محصولات یا خدمات شما دارند را تحلیل و بررسی کنید. این کار به شما ایده‌های خلاقانه‌ای برای بازاریابی و جلب‌توجه مشتریان خواهد داد.

برای شروع بازاریابی خلاقانه، با مشتریان هدف خود در سایت کسب‌وکارتان ارتباط برقرار کنید. همین‌طور می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط بیش‌تر با مشتریان و ارائهٔ ایده‌های خلاقانهٔ خود به مخاطبان موردنظرتان استفاده کنید. همیشه به دنبال این باشید که مشکلات مشتریانتان را در این ارتباطات بشناسید و برای حل آن‌ها راه‌حل‌های جدید و کارآمدتر ارائه کنید.

یکی از روش‌های خلاقانه برای بازاریابی که امروزه کسب‌وکارها برای تعامل با مشتریان و جلب نظر آن‌ها استفاده می‌کنند، این است که سؤال بپرسید. خلاقیت همیشه با یک سؤال آغاز می‌شود. کیفیت خلاقیت شما به کیفیت سؤالاتتان بستگی دارد. سؤالاتی که دربارهٔ محصولات یا خدمات کسب‌وکارتان از مشتریان و کارکنان خود می‌پرسید راهی برای کشف ایده‌های خلاقانه توسط شماست.

ایجاد روابط نزدیک با مشتریان و وفادار کردن آن‌ها یکی دیگر از این روش‌های خلاقانه است. روابط آنلاین با مشتریان، اولویت دادن به مشتریان وفادار و دعوت از آن‌ها برای رویدادهای خاص مانند پیش‌فروش ویژه و ارائهٔ تخفیف به تداوم روابط کسب‌وکار شما با مشتریان کمک زیادی خواهد کرد.

روش دیگر این است که وب‌سایت خود را به محلی برای ترویج کسب‌وکارتان و بازاریابی محصولات یا خدماتتان تبدیل کنید. محتوایی واقعی و آموزشی درزمینهٔ کسب‌وکار خود تهیه کنید. راجع به محصولات یا خدمات خود اطلاعات بدهید. اخبار صنعت کسب‌وکارتان را در وب‌سایت قرار دهید. از همه‌نوع محتوای جذاب برای ارائهٔ اطلاعات استفاده کنید؛ تصاویر، صدا، مصاحبه و ... . ارائهٔ محتوای قوی و خلاقانه روشی قوی در بازاریابی محسوب می‌شود.

همچنین رسانه‌های محلی را برای یافتن نیازهای جامعه و فرصت‌های تبلیغاتی موردتوجه قرار دهید. در نمایشگاه‌های محلی شرکت کنید یا در رویدادهای منطقه‌ای و اجتماعی حامی شوید. این روش خوبی برای جذب مشتریان بالقوه است.

از شبکه‌های اجتماعی برای حفظ روابط بلندمدت با مشتریان و جلب نظر مشتریان بالقوه غافل نشوید. برای مثال خلاقیت در معرفی برند کسب‌وکار شما از طریق ویدئو یا تصاویر جذاب و اشتراک‌گذاری آن با مخاطبانتان در این شبکه‌ها تأثیر فعالیت‌های بازاریابی شما را چند برابر خواهد کرد.

راه‌های خلاقانهٔ زیادی برای بازاریابی کسب‌وکار شما وجود دارد که با تحلیل رفتار و انتظارات و نیازهای مشتریان و بررسی فناوری‌های جدید مورداستفاده در بازاریابی، آن‌ها را پیدا خواهید کرد. علاوه ‌بر این از پیشنهاد‌های خلاقانه مشتریان و کارکنانتان که شرایط انجام آن‌ها برای کسب‌وکارتان وجود دارد ایده‌های جالبی به دست خواهید آورد.