رسیدن به‌تناسب محصول با بازار (Product-Market Fit)

نسخه صوتی را گوش دهید

یکی از جدی‌ترین مراحل توسعه‌ی هر استارت‌آپ، رساندن آن به بازاری است که بتواند در آن بازار درآمدزا باشد و پایدار بماند. مشکل اغلب استارت‌آپ‌ها این است که با یک پیش‌فرض غلط شروع به کار می‌کنند. آن‌ها احساس می‌کنند محصول یا خدمتی که طراحی کرده‌اند حتماً مورد استقبال مشتریان قرار خواهد گرفت. استارت‌آپ‌ها با همین تصور کارشان را آغاز می‌کنند و با صرف زمان و هزینه محصولی را به بازار عرضه می‌کنند که با نیازها و مسئله‌های مشتری هم‌خوانی ندارد و درنتیجه مشتری آن را نخواهد خرید؛ به همین دلیل موفقیت استارت‌آپ‌ها به این بستگی دارد که محصول یا خدمتشان تا چه میزان توانسته مسئله‌های مشتریان را حل کند؛ آنچه برای یک استارت‌آپ اهمیت زیادی دارد این است که بتواند به‌جایی برسد که محصولش متناسب با بازار باشد و یا به‌اصطلاح به هم‌خوانی محصول با بازار رسیده باشد. رسیدن به این مرحله برای هر استارت‌آپ سختی خاص خود را دارد و شاید سال‌ها طول بکشد تا محصول یک استارت‌آپ بتواند با بازار متناسب شود.

به همین منظور باید به‌طور دقیق مسئله مشتریان خود را تعیین و محصولی مناسب طراحی کنید تا درنهایت محصولتان راه‌حلی برای برطرف شدن مسئله مشتریان باشد و از طرفی هم باید اطمینان حاصل کنید که فرض شما در مورد مسئله مشتری درست است و گروهی از مردم وجود دارند که با چنین مسئله‌ای مواجه هستند. معمولاً استارت‌آپ‌ها محصولی را طراحی می‌کنند که بیشتر دغدغه‌ی خودشان بوده است و نه مشتریان، درصورتی‌که باید نیاز و مسئله مشتری تحت هر شرایطی در اولویت باشد. اشکالی ندارد ایده‌ی ناشی از دغدغه شخصی خودتان را مطرح کنید اما باید مطمئن شوید آنچه به‌عنوان دغدغه یا مسئله شناسایی کرده‌اید صرفاً راهکاری برای مشکل خود شما نباشد و بخشی از جامعه هم، چنین مسئله‌ای را داشته باشند.

در حقیقت آنچه در تناسب محصول با بازار اهمیت دارد خود محصول نیست، بلکه مسئله‌ای است که قرار است به‌واسطه محصول استارت‌آپ برطرف شود.

مفهوم توسعه مشتری
مفهوم توسعه مشتری
مفهوم توسعه مشتری
مفهوم توسعه مشتری
مفهوم توسعه مشتری
مفهوم توسعه مشتری
مفهوم توسعه مشتری
مفهوم توسعه مشتری
مفهوم توسعه مشتری
مفهوم توسعه مشتری